Bir YouTuber, Uzaya Dogecoin Gönderdi [Video]

YouTube’daki mesleğine kısa bir mühlet evvel başlayan Reid Williamson isimli bir adam, Elon Musk’ın 50. yaş günü nedeniyle değişik bir görüntü çekti. Çektiği bu görüntüde Elon Musk’ın ziyadesiyle önemsediği Dogecoin’i uzaya göndermeye çalışan adam, Musk’a olan hayranlığını bu formda göstermiş oldu.

Dogecoin, bilindiği üzere fizikî olarak sahip olunabilen bir para ünitesi değil. Hal bu türlü olunca da internette sıklıkla satılan jeton gibisi Dogecoin dizaynlarından alan YouTuber, bu jetonu bir kutuya yerleştirdi. Kutunun içerisine de bir GPS sistemi ekleyen Reid Williamson, uzaya gönderdiği Dogecoin’i takip etti.

İşte uzaya gönderilen Dogecoin

YouTuber Williamson, hazırladığı projede büyük bir helyum balonu kullandı. Bu balon, yaklaşık 50 kilometre yol aldıktan sonra bir tarlaya düştü. YouTuber ve arkadaşları, GPS datalarına nazaran belirtilmiş pozisyona gittiklerinde ise uzaya gönderilen kutuyu bulmayı başardılar.

Bu ortada, Reid Williamson’un uzaya gönderdiği Dogecoin dizaynının elektronik olup olmadığı aşikâr değil. Kimi şirketler, bu çeşit eserleri elektronik hale getirerek cüzdan adresi ekliyorlar ve bir kullanıcı, fizikî bir jeton aracılığıyla tıpkı kredi kartları üzere harcama yapabiliyor. YouTuber, bu bahisle ilgili bir açıklama yapmadı.

İşte Dogecoin jetonunun uzaya gönderildiği anlar